Co gdy tracisz głód sukcesu?

Powszechnie popularnymi specjalizacjami psychologicznymi są terapie par i małżeństw, nauka radzenia sobie ze stresem i lękiem, a także budowanie poczucia własnej wartości. Ta ostatnia kwestia, obok poczucia kontroli jest niezbędna do tego, aby być szczęśliwą osobą i czerpać satysfakcję z życia.  Wiele na ten temat ukazują książki motywacyjne, które w prosty sposób wzbudzają chęci do działania.

 

Liczne niepowodzenia i ich skutki?

Reakcja na porażkę przyrównywana jest do reakcji na zagrożenie, np. gdy istnieje możliwość utraty pozytywnej opinii na własny temat u innych osób lub potwierdzenia negatywnej opinii jaką dana osoba posiada o samym sobie, bądź jak na wyzwanie.

Osoba cechująca się niską samooceną staje się w takich sytuacjach zazwyczaj przygnębiona, lękliwa, uogólnia swoją negatywną samoocenę w danej sytuacji na inne, następne dziedziny życia – np. niepowodzenie w pracy może przyczynić się do utraty wiary w swoje zdolności, w brak inteligencji bądź atrakcyjności względem innych. Prowadzi to również do rozpamiętywania wszystkich swoich życiowych niepowodzeń.  Taka osoba unika podejmowania innych działań w obawie o kolejne porażki oraz twierdzi, iż nie ma po co się starać, gdyż i tak nie przyniesie to żadnych efektów.  Takie działania jeszcze bardziej obniżają poczucie własnej wartości i mogą doprowadzić do depresji.

Osoby cechujące się niską samooceną mają tendencję porównywania się do innych, które osiągnęły sukces, co sprawia, iż jeszcze bardziej czują jakby poniosły całkowitą klęskę.

Dla takich właśnie osób stworzone zostały książki motywacyjne, które ukazują, że nie we wszystkim należy osiągać sukces. Ważne jest zadowolenie z życia oraz radość z każdego kolejnego dnia. Możliwe jest to poprzez uświadomienie sobie, iż każdy jest odpowiedzialny za tworzenie własnej rzeczywistości.

 

Jak ponownie wyznaczyć sobie cel?

Ponowne wyznaczenie celu wymaga przyjęcia strategii aktywnego radzenia sobie z niepowodzeniami. Określa ona między innymi podjęcie poniższych kroków:

  • Przyjęcie optymistycznej postawy – potraktowanie niepowodzenia jako cennego, rozwijającego życiowo doświadczenia.
  • Okazanie sobie bezwarunkowej miłości.
  • Wzięcie odpowiedzialności za swoje niepowodzenie i uświadomienie sobie, iż samemu można zapanować nad swoimi emocjami.
  • Nie uogólnianie niepowodzeń – ograniczenie wniosków do dziedziny, której one dotyczą.
  • Dokonanie analizy i wyciągnięcie wniosków na przyszłość.
  • Znalezienie korzyści z zaistniałej sytuacji.
  • Poczucie wdzięczności za to doświadczenie.

Wszystkie powyższe kroki są właśnie obszernie opisane w książkach motywacyjnych.

What is your reaction?

0
Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly

You may also like

Comments are closed.

More in Lifestyle