Jakie korzyści niesie ze sobą trening mentalny?
Trening mentalny jest procesem odnoszącym się do wielu aspektów życia, zarówno prywatnego jak i zawodowego. Sam termin nie jest bezpośrednio utożsamiany ani ze sportem, ani z biznesem. Najbardziej jest on utożsamiany z pozytywnym wpływem na osiągnięcia sportowe. Czym jest oraz na czym polega trening mentalny?
Trening mentalny – czym jest?
Trening mentalny jest zabiegiem wykorzystującym „środki”, jakimi posługuje się umysł człowieka, między innymi pamięć, mowa, wyobraźnie, myśli, spostrzeganie, zarówno to na poziomie działań świadomych, jak i podświadomych, z odniesieniem do sfery emocji i uczuć. Tak więc, nie odnosi się on bezpośrednio do sportu. Mowa, myśli, emocje czy pamięć powiązane są z każdą dziedziną życia, niemal z każdą sferą prywatną oraz zawodem.
Trening mentalny jest zjawiskiem naturalnym, płynącym z wnętrza. Bardzo często wyobrażenia, myśli oraz marzenia same w sobie niosą ogromną dawkę treningu motywacyjnego. Postawienie sobie celu przeważnie rozpoczyna się od wyobrażeń, w jaki sposób zostanie on osiągnięty – wizualizacja sukcesu. Planowanie, zbieranie sił, wizja osiągnięcia celu, motywacja to działania, które należą do składowych treningu mentalnego.
Rozpoczęcie treningu mentalnego powinno być świadome, zaplanowane oraz oparte o skuteczne i systematyczne treningi. Istotne jest wyznaczenie sobie celu, świadomość tego czego się chce oraz dążenie do jego osiągnięcia.
Elementy treningu mentalnego
Na podstawie badań przeprowadzonych w 1988r na olimpijczykach wywnioskowano, iż najistotniejszymi składowymi treningu mentalnego były:
- dokładne i przemyślane określenie celów treningowych,
- codzienne stosowanie treningu wyobrażeniowego,
- umiejętność koncentracji uwagi na ćwiczeniu,
- trening symulacyjny – zastosowanie po treningu składowych symulujących prawdziwe zawody,
- zdolność do kontrolowania emocji poprzez zastosowanie treningu relaksacyjnego bądź innych oddziaływań tego typu.
Korzyści treningu mentalnego
Do głównych korzyści treningu mentalnego można zaliczyć:
- wyzwolenie i skuteczne pokierowanie własnym potencjałem,
- mentalne nastawienie sportowców to ponad połowa sukcesu,
- skuteczniejsza nauka lub praca pod presją,
- wyeliminowanie stresu,
- wyrobienie twórczych nawyków, dojrzałego i odpowiedzialnego podejścia w każdej sferze życia,
- wyeliminowanie psychicznych dołków, które przyczyniają się do blokowania potencjału i generowania stresu.