Poręcze dla niepełnosprawnych – jakie są ich rodzaje i czym się one różnią?

Łazienka dla osób niepełnosprawnych czy też łazienka dla osoby o ograniczonej sprawności ruchowej lub seniora musi spełniać konkretne wymogi. Dotyczą one między innymi zamontowania drzwi dla niepełnosprawnych, odpowiednio dużej przestrzeni dla wózka, zainstalowania WC d i przynajmniej jednej umywalki dla niepełnosprawnych oraz uchwytów i innych akcesoriów umożliwiających osobom niepełnosprawnym samodzielne korzystanie z łazienki.

Jakie jest podstawowe wyposażenie łazienki dla niepełnosprawnych?

Wyposażenie łazienki dla niepełnosprawnych zasadniczo można podzielić, opierając się o cztery czynniki. Najpopularniejszą metodą jest klasyfikacja, ze względu na rodzaj konstrukcji, a więc:

  • poręcze proste,
  • poręcze łukowe,
  • poręcze kątowe,
  • krzesła prysznicowe,
  • siedziska do wanny,
  • taborety prysznicowe,
  • lustra uchylne,
  • uchwyty zasłony prysznicowej.

Inna metoda dzielenia akcesoriów to segregacja ze względu na średnicę rury, z której są wykonane i oscyluje w granicach 200 a 350 mm. Przy trzecim sposobie, akcesoria klasyfikuje się na te, wykonane ze stali nierdzewnej, stali węglowej oraz te, wyprodukowane z innych tworzyw. Poręcze powinny być tworzone z tych dwóch pierwszych, a w przypadku gdy chodzi o akcesoria, mogą zdarzyć się również np. aluminiowe. Ostatni i najmniej popularny sposób to podział, uwzględniający kolor i wykończenie – tutaj można rozróżnić produkty wykończone w stali szlachetnej polerowanej, stali szlachetnej matowej, w tradycyjnym białym kolorze oraz rzadziej spotykane poręcze w innych barwach.

Poręcze dla niepełnosprawnych – rodzaje

Wśród poręczy dla osób niepełnosprawnych wyróżnia się:

  • Uchwyty proste – biorąc pod uwagę uniwersalne przeznaczenie i stosunkowo niskie ceny, poręcze proste są najpopularniejszymi uchwytami dla osób niepełnosprawnych. Można je montować przy umywalce, wannie, prysznicu, WC i wszędzie tam, gdzie będą służyć osobie z ograniczaniami ruchowymi. Najczęściej proste poręcze dla niepełnosprawnych występują o długości między 30 a 80 cm, a następnie 160 cm, gdzie pośrodku umiejscowiona jest dodatkowa podpora. Ich dodatkową zaletą jest możliwość montażu zarówno pionowego, jak i poziomego.
  • Uchwyty łukowe – łukowe poręcze dla niepełnosprawnych cechują się półokrągłym kątem gięcia rury, z której są wykonane. Można je podzielić na te montowane na podłodze oraz na ścianie. W obu przypadkach można je rozróżnić na stałe i uchylne. Uchwyty stałe to takie, w których ramie jest nieruchome, a uchwyty uchylne mają ramie, które można podnieść do pionu – daje to dużo większe możliwości manewru osobie, która porusza się na wózku. Dlatego uchwyty uchylne montuje się przy WC, a stałe przy umywalce, gdzie jest to lepszym rozwiązaniem. Poręcze dla niepełnosprawnych stojące łukowe uchylne montowane są do podłoża oraz stosuje się je w miejscach, gdzie nie można przytwierdzić poręczy ściennej z uwagi na potrzebę wysunięcia poręczy w przód lub z uwagi nazbyt słabą konstrukcję ściany. Tego typu poręcze dla niepełnosprawnych montuje się głównie przy WC, czasem przy prysznicu. Pojawiają się one przeważnie w jednej długości 60 cm i na wysokości 80 lub 70 cm.
  • Uchwyty dla niepełnosprawnych łukowe uchylne mocuje się do ściany przy WC lub przy prysznicu. Takie usytuowanie jest spowodowane tym, iż w tych miejscach możliwość uniesienia ramienia poręczy jest niemal niezbędna dla osoby na wózku inwalidzkim, dzięki czemu ma ona większe pole manewru.
  • Uchwyty umywalkowe dla niepełnosprawnych mocuje się wyłącznie przy umywalce, gdzie są one najbardziej użyteczne. Przeważnie występują w długości 55 i 60 cm. Montuje się je po obu stronach umywalki, jednak mają rozróżnienie na prawą i lewą stronę.
  • Uchwyty kątowe – poręcze kątowe cechują się gięciem rury w różnych kierunkach, przeważnie pod kątem 90 stopni. Mocuje się je w różnych miejscach, z zależności od potrzeb. Rozróżnia się cztery główne typy tych poręczy oraz następujące trzy z nich występują w formie lewej i prawej: wannowo-prysznicowe, ścienno-podłogowe, kątowe do WC i pod prysznic. Jest jeszcze poręcz kątowa prysznicowa, która ma tylko jedną wersję.

What is your reaction?

0
Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly

You may also like

Comments are closed.

More in Dom