Mieszkając w Niemczech, zazwyczaj trzeba znaleźć sobie lokum, o ile nie mieszka się z kimś, kto już to zrobił. Warto wcześniej dowiedzieć się, na jakich zasadach szuka się mieszkania w Niemczech i jak podpisuje się umowę.
Czy w Niemczech trudno wynająć mieszkanie?
Niemcy stały się bardzo popularnym kierunkiem emigracji Polaków. Znaczna część ludzi wyjeżdża na zachód w celach zarobkowych, ale wśród osób na dłuższy czas zatrzymujących się w Niemczech są także turyści oraz osoby wyjeżdżające tam w celach edukacyjnych. Przebywając w Niemczech przez okres dłuższy niż trzy miesiące, trzeba się zameldować, a do tego należy sobie znaleźć odpowiednie mieszkanie. Wielu Polaków przed wyjazdem ma dylemat, czy na miejscu uda się łatwo znaleźć lokum, które będzie stało na odpowiednim poziomie i będzie zdatne do zamieszkania przez dłuższy czas. Niemiecki rynek nieruchomości jest na tyle rozbudowany, że nie powinno być większego problemu ze znalezieniem mieszkania, jednak jeśli wyjeżdża się po raz pierwszy lepiej mieć mieszkanie już znalezione. Przed wyjazdem należy też pamiętać, aby mieć odpowiednią ilość gotówki, która pozwoli pokryć pierwszy czynsz za mieszkanie. Co prawda kredyt w Niemczech jest dostępny dla legalnie przebywających tam Polaków bez większych problemów, ale mimo wszystko trzeba mieć gotówkę, która pozwoli pokryć pierwsze koszty,
Gdzie w Niemczech najłatwiej o mieszkanie?
Tamtejszy rynek pracy jest bardzo rozwinięty i w dużej mierze bazuje na pracownikach sezonowych, a także osobach przebywających tam czasowo. Dzięki temu dobrze rozwinął się także rynek mieszkań na wynajem, które są ogólnie dostępne w dość łatwy sposób. W regionach mocno uprzemysłowionych, w których jest dużo miejsc pracy, płynność dostępu do mieszkań różnej klasy jest bardzo duża. Nawet w mniejszych miejscowościach można relatywnie łatwo znaleźć mieszkanie.
Należy jednak pamiętać, że ceny wynajmu nieruchomości są tam dużo wyższe niż w Polsce. Konkretne ceny zależą oczywiście od standardu mieszkania, a najtańsze są typowe pokoje pracownicze. Wielu właścicieli nieruchomości szuka na najemców właśnie pracowników sezonowych, co ułatwia dostęp do tanich mieszkań na satysfakcjonującym poziomie. Trzeba jednak brać pod uwagę, że takie mieszkania zazwyczaj nie będę zbyt dobrze wyposażone, choć w sam raz wystarczą na kilku miesięczny pobyt w celach zarobkowych. Świetnie nadadzą się także dla studentów, którym zależy przede wszystkim na tym, aby mieszkanie było tanie. Warto wiedzieć, że osoby które mają problem z wynajęciem mieszkania, mogą ubiegać się o dodatek mieszkaniowy, jednak dzieje się to na podstawie skomplikowanych przepisów socjalnych. Ponadto legalnie pracujący pracownicy mogą oczywiście ubiegać się o kredyt w Niemczech, co przy stałych przychodach może chwilowo rozwiązać problem z gotówką na mieszkanie.
Gdzie szukać mieszkania?
Najpopularniejszą metodą szukania najemców wśród właścicieli nieruchomości są internetowe portale ogłoszeniowe. To tam trafia większość ofert mieszkań dostępnych na rynku. Chcąc znaleźć dobre i relatywnie tanie mieszkanie warto właśnie tam rozpocząć poszukiwania. Nie znając dobrze niemieckiego, zawsze można pomóc sobie wbudowanymi w przeglądarce internetowej translatorami, co znacznie przyspieszy ten proces. Sprawę ułatwia fakt, że zaledwie na kilku dużych portalach skupia się większość ogłoszeń z tamtejszego rynku.
Kredyt w Niemczech – czy można tak kupić mieszkanie?
Osoby przebywające legalnie i pracujące na podstawie umowy o pracę mogą oczywiście ubiegać się o kredyt w Niemczech. Można w ten sposób sfinansować na przykład zakup własnego mieszkania. Trzeba jednak pamiętać, że tak samo, jak w Polsce wymagany jest tam duży wkład własny, a także spore przychody. Warto wziąć również pod uwagę, że średnie ceny metra kwadratowego są tam dużo wyższe w stosunku do średnich zarobków, niż średnie ceny mieszkań w Polsce.