Choć camping kojarzy nam się głównie ze sposobem na letni wypoczynek, to tego typu ośrodki wcale nie pustoszeją w okresach zimowych. Czym różni się ten czas w okresie letnim i zimowym? W jakie akcesoria kampingowe kupić na zimowy wypoczynek, by niskie temperatury i śnieg nie były nam straszne?
Co można robić na campingu zimą?
Camping, co do zasady, przypada do gustu amatorom wypoczynku na świeżym powietrzu. Zimą aktywności na dworze kojarzą nam się przede wszystkim z nartami i snowboardem, ale możliwości wykraczają znaczenie ponad to. Do dyspozycji masz łowienie ryb pod lodem, wycieczki konne, zwiedzanie miejsc, z których wiele ma zupełnie inny urok w zimowej scenerii. Niezłomnym sportowcom śnieg nie będzie też przeszkadzał w nornic walkingu, bieganiu, czy kolarstwie, a dla miłośników cieplejszych klimatów nadal pozostają dostępne kierunki południowe, gdzie nawet w grudniu może udać się złapać promienia słońca, leżąc na plaży. Camping latem i zimą ma te same zalety. Wybierając ten sposób podróży jesteśmy niezależni. W każdej chwili możemy zmienić miejsce pobytu i związane z nim aktywności.
Akcesoria kempingowe na zimowe wakacje
Tak jak wakacje latem, tak i te zimowe wymagają odpowiednich przygotowań. Akcesoria kempingowe dostosowane do zimowego wypoczynku to oferta, której warto się przyjrzeć rozważając taki urlop. Na pewno warto zainteresować się różnymi możliwościami ogrzewania campera lub przyczepy. Do wyboru mamy ogrzewanie elektryczne lub gazowe, a większość systemów można dyskretnie ukryć pod podłogą. Co ważne, dzięki ich funkcjonalności, z ich pomocą możesz ogrzać nie tylko powietrze, ale też wodę, czy kabinę kierowcy, w przypadku campera. Oprócz tego podczas zimowego campingu koniecznie zabezpiecz źródło prądu. Co prawda, w większości ośrodków mamy już możliwość podłączenia się do sieci, po pierwsze może nam przyjść do głowy nocleg poza nimi, a po drugie nawet do ośrodka dopływ prądu może zostać odcięty. Duża część akcesoriów kampingowych ma właśnie zasilanie elektryczne, więc brak dostawy prądu może być dla nas szczególnie dotkliwy, bo stracimy np. możliwość ogrzewania miejsca noclegu. Dobrym rozwiązaniem jest agregat prądotwórczy, który pozwoli nam przetrwać w niesprzyjających warunkach chociaż 24 godziny i ewentualnie kolejnego dnia wybrać się po dostawę paliwa. Nie zapominaj też, że zima to specyficzne warunki drogowe, a ciągnięcie kampingu, nawet latem, czasem wymaga sporych umiejętności od kierowcy. To ciężkie auto, któremu na oblodzonej drodze na pewno przydadzą się łańcuchy założone na koła. Znacznie poprawiają one przyczepność i zwiększają bezpieczeństwo jazdy w takich warunkach. Ostatnim, małym ale nie mniej ważnym gadżetem, który może Ci się przydać jest najzwyklejsza latarka. Zimą szybko robi się ciemno, ale ścieżki pomiędzy autami na kampingowym parkingu nie zawsze się dobrze doświetlone. Poza tym kamping to głównie aktywności na świeżym powietrzu, więc źródło światła może się przydać na wycieczce w lesie, podczas łowienia ryb przez przerębel, czy na wypadek konieczności przeprowadzenia drobnej naprawy w aucie.
Jak wybrać ośrodek na zimowy camping?
Wybierając ośrodek campingowy oczywiście powinniśmy zwrócić uwagę na dostęp do aktywności, które nas interesują. Lubisz jeździć na nartach? Nic nie stoi na przeszkodzie, by nocować pod samym wyciągiem lub na szczycie góry, z pięknymi widokami. Znaczenie będzie też mieć wyposażenie samego ośrodka i Twojej przyczepy. Może się zdarzyć tak, że na miejscu w razie czego masz dostęp do łazienki w budynku, pralni, czy kuchni. To znaczenie ułatwi życie na wypadek awarii Twoich prywatnych sprzętów, a także pozwoli zabrać ze sobą mniej sprzętów, które nie są często używane (np. turystyczna pralka). Koniecznie rozeznaj się też w temacie aktywności, które oferuje ośrodek na wypadek niesprzyjającej pogody. Ma to szczególne znaczenie w przypadku urlopu z dziećmi, które w przyczepie mogą się zwyczajnie zacząć nudzić. Część ośrodków daje do dyspozycji świetlice z bilardem, grami i telewizją.