Zagospodarowanie przestrzenne zimowego ogrodu powinno odpowiadać ściśle Twoim planom korzystania z tego miejsca. Możesz zorganizować z nim ciekawe miejsce do pracy lub do odpoczynku lub po prostu założyć uprawę oryginalnych gatunków kwiatów i innej roślinności.
Czym jest zimowy ogród? Po co się go buduje?
Zimowy ogród najczęściej stawia się ze szkła i aluminium. Większość takich budowli przylega do ściany domu mieszkalnego. Inne stoją samodzielnie, gdzieś w głębi ogrodu otoczone roślinnością. Już przed założeniem ogrodu musisz podjąć decyzję, jakie będzie jego przeznaczenie. Niektórzy organizują przytulne pracownie wśród bujnej egzotycznej roślinności. Inni przeznaczają ogród zimowy na elegancki i oryginalny salon, w którym odpoczywają i przyjmują gości. Rozwiązań jest wiele i od wyboru jednego z nich będzie zależała aranżacja wnętrza ogrodu.
Dobór oświetlenia, sposobu i intensywności ogrzewania oraz konkretnych roślin to kluczowe sprawy. Oczywiście musisz zastanowić się, czy ogród ma być całoroczny, czy też sezonowy. Jeśli chcesz spędzać w nim tylko cieplejsze miesiące, nie będzie potrzebne żadne ogrzewanie. Oczywiście możesz docelowo dogrzać zimowy ogród w mocno chłodne dni, ale przy bardzo niskich temperaturach korzystanie z niego stanie się mało komfortowe.
Na końcu zostaje jedynie niebanalnie urządzić wnętrze, dopasowując je ściśle do swoich potrzeb. Tutaj znowu pojawia się pytanie o to , jakim stylu ma być urządzony ogród zimowy. Najczęściej są to aranżacje nawiązujące do natury. Zjawiskowo wyglądają meble wykonane na bazie rattanu czy jego sztucznego odpowiednika techno rattanu. Najczęściej w ogrodzie pojawia się sofa, fotele i krzesełka. Nierzadki widok to także mniejsze meble, takie jak stolik kawowy czy szafeczki podręczne. Oprócz tego warto uzupełnić aranżację o fotel podwieszany, który przyda się jako wyjątkowo wygodne miejsce do wypoczynku z książką w dłoni.
Dodatki – oryginalny dekor w Twoim ogrodzie
Zimowy ogród bez dekoru jest bardzo ubogi stylistycznie. Przebywanie w nim powinno cieszyć i odprężać. Dlatego nawet te osoby, które nie lubią otaczać się dodatkowymi gadżetami, często decydują się na subtelny dekor. To np. urokliwe latarenki i duże lampiony, ozdobne donice i wazony oraz rzeźby. Bardzo modnym i oryginalnym dodatkiem mogą być skrzynki na drobiazgi zrobione z palet. Niewątpliwie uroku dodają całej aranżacji ciepłe pledy i kolorowe poduszki rozrzucone na meblach, a nawet na posadzce.
Zimowy ogród na tarasie – naprawdę warto!
Nie każdy ma możliwość wybudowania ogromnego zimowego ogrodu. Dlatego też spora część osób wykorzystuje przestrzeń swojego tarasu, aby zorganizować na niej bajkowy ogród. Wystarczy kupić odpowiedni materiał (oliwęglan lub szkło) i na ich bazie stworzyć ciekawe ogrodzenie. Oczywiście najlepiej udać się do ekspertów, którzy zrobią, ale też doradzą w kwestii wyposażenia wnętrza.
Oranżeria – alternatywa dla zimowego ogrodu!
Jeśli marzy Ci się uprawa roślin egzotycznych, np. cytrusów, załóż oranżerię. Doglądanie egzotycznych roślin i napawanie się ich widokiem daje wiele radości. W takim miejscu również można solidnie odpocząć. Wystarczy wstawić jeden czy dwa fotele oraz maleńki stolik kawowy. Ciekawym pomysłem może być również montaż hamaka pośród bujnej egzotycznej roślinności. Aromatyczna woń kwiatów, cytrusów czy kakaowca oraz cichy szmer wody spadającej na kamienie tworzy ciekawy klimat do refleksji.