Aby nauczyć dziecko kontrolować potrzeby fizjologiczne często potrzeba dużo czasu i cierpliwości ze strony rodziców. Sukcesem jest, jeśli dziecko nauczy się biegać do toalety w ciągu dnia, pozostaje jeszcze nauczyć dziecko spać bez pieluchy i kontrolować potrzeby również w nocy. Jak to zrobić?
Nie wolno wywierać zbyt dużego nacisku na dziecko.
Ucząc dziecko spać bez pieluchy, trzeba zdawać sobie sprawę, że stres będzie wpływał destrukcyjnie i nauka będzie trwała dużo dłużej. W początkowym okresie, podczas snu dziecko nie obudzi się, nawet gdy parcie na pęcherz będzie silne. O tym, czy na noc zakładać dziecku pieluchę powinni zdecydować rodzice, ponieważ kwestia ta wciąż pozostaje sporna. Każde dziecko jest inne, niektóre uczą się kontrolować potrzeby bardzo szybko i nie potrzebują już zakładania pieluchy na noc. Inne zaś mogą moczyć prześcieradło przez wiele kolejnych nocy, a może to być kłopotliwe- przemoczone łóżko i sterty mokrych prześcieradeł nie nastrajają optymistycznie. Jednak pomimo wielu nieudanych prób, nie wolno wywierać nacisku na dziecko, szczególnie gdy widać po nim, że sytuacja jest dla niego stresująca. Cierpliwość w tym przypadku to najważniejsza cecha, jaką powinni wykazać się rodzice.
Co można zrobić, by dziecko przestało moczyć się w nocy?
Przede wszystkim trzeba ograniczyć podawanie płynów przed snem. Ostatni przyjęty płyn powinien być najpóźniej godzinę przed położeniem dziecka spać. Gdy dziecko wieczorem jest bardzo spragnione, trzeba przypilnować, by wypiło jak najmniejszą ilość płynów. Warto wypracować z dzieckiem rytuał siadania na nocnik tuż przed snem. Jeśli dziecko będzie miało nawyk wieczornego opróżniania pęcherza, prawdopodobnie moczenie nocne będzie zdarzało się bardzo rzadko.
Gdy dziecko obudzi się w nocy, warto od razu posadzić je na nocnik, ponieważ być może powodem wybudzenia ze snu jest silne parcie na pęcherz. Dlatego najlepiej, by w nocy przy łóżku dziecka stał nocnik. Można zaobserwować, w jakich godzinach dziecko budzi się na siku i wstawać zanim dziecko się wybudzi po to, by posadzić je na nocnik. Ten pomysł może nie przypaść do gustu wszystkim rodzicom.
Podkłady pod prześcieradło zamiast pieluchy.
Gdy przez kilka następujących po sobie nocy, pielucha rano jest sucha, można spróbować w końcu położyć dziecko spać bez niej. Trzeba jednak pamiętać, że wpadki będą się zdarzały jeszcze przez pewien czas, dlatego warto zabezpieczyć materac przed przemoczeniem. W tym celu najlepiej zaopatrzyć się w podkład higieniczny, który wkłada się pod prześcieradło. Dzięki temu drobne wpadki nie skończą się przemoczeniem materaca, a do wymiany będzie tylko podkład i prześcieradło.
Niektóre dzieci muszą same zdecydować o odrzuceniu pieluchy.
Trudno uwierzyć, ale niektóre dzieci odpieluchowują się same. Gdy nadchodzi odpowiedni moment, po prostu nie chcą ponownie zakładać pieluchy na noc. W tej sytuacji trzeba pozwolić dziecku na taki krok i nie reagować nerwowo, gdy pierwsze noce okażą się porażką i dziecko zrobi siusiu do łóżka. Najlepiej zabezpieczyć materac, przygotować suchą pościel i prześcieradło, w razie wpadki. Dzieci są różne, a zdarzają się również takie, które nie będą chciały tak łatwo zrezygnować z zakładania pieluchy na noc. Wtedy rola rodziców polega na tym, by wytłumaczyć dziecku, że nadeszła właściwa pora, by pożegnać się z pieluchami. Trzeba w spokojny sposób wytłumaczyć dziecku, dlaczego taka zmiana jest konieczna w życiu dziecka. Cierpliwość ze strony rodziców jest najważniejsza w tej kwestii.