Jak wygląda rynek pracy w Wielkiej Brytanii po brexicie?

zwrot podatku z Anglii

Po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nastał stan niepewności, przede wszystkim dla pracujących w Anglii Polaków oraz dla tych, którzy chcieli dopiero tam wyjechać. Nasi rodacy zastanawiali się, czy możliwe będzie pozostanie w Wielkiej Brytanii lub przeprowadzka do tego kraju.

Czy Polacy mogą pozostać w Anglii po brexicie?

Kwestie związane z wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej były szczególnie ważne dla tych Polaków, którzy już byli tam osiedleni. Część osób obawiała się, że konieczne będzie zaprzestanie zarobkowania na terytorium tego kraju i przeprowadzka do Polski. Wątpliwości te nie były jednak uzasadnione, ponieważ nawet po brexicie Polacy mogą nadal pracować w Wielkiej Brytanii, muszą jednak uzyskać status settled lub pre-settled. Status settled przyznawany jest osobom, które od co najmniej 5 lat przebywają na terenie Wielkiej Brytanii, natomiast status pre-settled osobom, które na terenie tego kraju osiedlone są krócej niż 5 lat (z możliwością późniejszego uzyskania statusu settled). Wnioski o przyznanie jednego z tych statusów należy zgłaszać najpóźniej do 30 czerwca 2021 roku.

Czy Polacy mogą wyemigrować do Anglii po brexicie?

Po brexicie Polacy nadal mogą wyjechać do Wielkiej Brytanii w celach zarobkowych. Jest to jednak trudniejsze niż było wówczas, gdy Anglia należała jeszcze do Unii Europejskiej. Przede wszystkim od 1 stycznia 2021 roku zaczęły obowiązywać wizy, których w Anglii jest kilka rodzajów. Nie jest więc możliwe swobodne wyjechanie do Wielkiej Brytanii w celach zarobkowych – wcześniej należy bowiem złożyć wniosek wizowy, aby uzyskać pozwolenie na osiedlenie się i pracę w tym kraju.

Zwrot podatku z Anglii – jak wygląda po brexicie?

Emigranci powinni mieć na uwadze również kwestie finansowe, takie jak zwrot podatku z Anglii. Od 1 stycznia 2021 roku ograniczona zostaje bowiem ulga abolicyjna dla Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii. Odliczenie podatku z jej tytułu nie może przekroczyć kwoty 1360 złotych. Zwrot podatku z Anglii i zasady nim rządzące są zatem dla Polaków mniej korzystne niż przed wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Należy jednak pamiętać, że w pewnych przypadkach określonych w Umowie DTT osoba będąca podatnikiem w Anglii może płacić podatek jedynie w Polsce. Warto zapoznać się z warunkami, jakie należy w tym celu spełnić.

 

What is your reaction?

0
Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly

You may also like

Comments are closed.

More in Rodzina