Wino to jeden z ulubionych trunków alkoholowych szczególnie w przypadku osób, które uwielbiają wykwintną konsumpcję. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę z tego, jak wygląda cały proces powstawania tego napoju, który składa się przecież z kilku etapów.
Czy powstawanie wina to proces skomplikowany?
Jeżeli lubimy pić wino i zaczynamy się interesować degustacją, to na pewno będziemy chcieli także wiedzieć, jak powstaje ten trunek. Nie każdy jest zorientowany w tym, że będzie to proces długi i wieloetapowy. Można powiedzieć nawet, że jest skomplikowany, ale dodatkowo wszyscy inwestorzy, którzy działają w tym biznesie, modyfikują go w zależności od swoich potrzeb. Każdy chce opracować jakąś wyjątkową recepturę, dzięki której wino będzie smakować wyjątkowo, a w konsekwencji stężenie alkoholu będzie takie, jak zakładano wcześniej. Sam proces będzie oczywiście kluczowy, ponieważ ostatecznie będzie się odbijać na tym, jakie wino będzie miało walory estetyczne. Kluczowy jest przecież smaki i zapach.
Od czego rozpoczyna się produkcja wina?
Etapów, jeżeli chodzi o produkcję wina, będzie kilka. Przede wszystkim naturalnie, jak łatwo się domyślić, trzeba zebrać owoce. Mogą one być zbierane maszynowo albo ręcznie. Na bieżąco będą one także selekcjonowane. Jeżeli natomiast chodzi o termin zbiorów, to będzie uzależniony od przepisów konkretnych winiarzy.
Miażdżenie owoców niezbędnym etapem produkcji wina
Aby uzyskać sok z winogron, owoce muszą być zmiażdżone. Najpierw usuwane są szypułki, a potem soki wyciskane są przy użyciu nowoczesnych urządzeń. Czasami też, jeżeli chodzi o konkretne gatunki winogron, owoce nie będą miażdżone. Tak się dzieje szczególnie w przypadku winogron czerwonych. Te kwestie będą miały bezpośredni wpływ na smak. Może on być bardziej kwaśny, ale także na przykład trawiasty.
Odstawienie do dojrzewania, czyli maceracja
Niebagatelne znaczenie będzie mieć także proces zwany maceracją. Wówczas zmiażdżone winogrona, które określamy jako moszcz, są pozostawione do dojrzewania. Zostawia się je w całości razem ze skórkami i pestkami. To bardzo ważne, ponieważ ze skórek wydostają się duże ilości aromatów. W produkcji wina maceracja jest procesem niezbędnym, choć czasami też można ograniczyć czas jego trwania.
Tłoczenie, dojrzewanie i butelkowanie
Na kolejnym etapie produkcji moszcz musi być tłoczony w specjalistycznych prasach. Następnie sok będzie obrabiany i oczyszczony. Wówczas będzie rozpoczynać się proces fermentacji i dojrzewania. Na samym końcu po filtracji wina mogą być i już butelkowane albo też będą jeszcze leżakować w beczkach.